موضوعات سایت
برای تعجیل در فرج

من درهمه حـال از احوال پیـروانم آگاهم.امـام زمان(عج).

Loading ... Loading ...
اوقات شرعی

ارزشیابی سایت

ارزیابی شما از سایت

Loading ... Loading ...
ورودی های سایت

برای ارزشیابی سایت،بفرماییدشما از کدام قشر جامعه هستید؟

Loading ... Loading ...
پیوستن به گروه مطالب مفید در واتس آپ

امام سجاد(ع):

أمّا حَقٌ ذِی المَعروفِعَلَیکَ فَأن تَشکُرَهُ و تَذکُرَ مَعروفَهُ، وَ تکسِبَهُ المَقالَهَ الحَسَنَهَ وَ تُخلِصَ لَهُ الدُّعاءَ فیما بَینَکَ وَ بَینَ اللهِ عَزَّوَجَلَّ، فَإذا فَعَلتَ ذلِکَ کُنتَ قَد شَکَرتَهُ سِرّاً وَ عَلانیَهً، ثُمَّ إن قَدَرتَ عَلی مُکافاتِهِ یَوماً کافَیتَهُ؛

حق کسی که به تو نیکی کرده، این است که از او تشکر کنی و نیکیش را به زبان آوری و از وی به خوبی یاد کنی و میان خود و خدای عزوجل برایش خالصانه دعا کنی، هر گاه چنین کردی بی گمان پنهانی و آشکارا از او تشکر کرده ای. سپس اگر روزی توانستی نیکی او را جبران کنی، جبران کن.

خصال ص۵۶۸


امام رضا(ع):

مَن لَم یَشکُرِ المُنعِمَ مِنَ المَخلوقینَ لَم یَشکُرِ اللهَ عَزَّوَجَلَّ؛

هر کس در مقابل خوبی مردم تشکر نکند، از خدای عزوجل تشکر نکرده است.

عیون الاخیار الرضا(ع) ۱/۲۷/۲


امام علی(ع):

إنَّ مَکرَمَهً صَنَعتَها إلی أحَدٍ مِن النّاسِ، إنّما أکرَمتَ بِها نَفسَکَ و زَیَّنتَ بِها عِرضَکَ، فَلا تَطلُب مِن غَیرِکَ شُکرَ ما صَنَعتَ إلی نَفسِکَ؛

اگر به کسی خوبی کردی در واقع با این کار خود را گرامی داشته‌ای و به خودت آبرو داده‌ای، پس به سبب خوبی‌ای که به خودت کرده‌ای از دیگران خواهان تشکر مباش.

غررالحکم ۲/۵۴۲/۳۵۴۲


امام علی(ع):

شُکرُکَ لِلرّاضی عَنکَ یَزیدُهُ رِضاً وَ وَفاءً، شُکرُکَ لِلسّاخِطِ عَلَیکَ یوجِبُ لَکَ مِنهُ صَلاحاً وَ تَعَطُّفاً؛

سپاسگزاری تو از کسی که از تو راضی است، موجب رضایت و وفاداری بیشتر او می‌شود و سپاسگزاریت از کسی که از تو ناخشنود است، سبب رفع ناراحتی و مهربانی او نسبت به تو می‌شود.

غررالحکم ۴/۱۶۱/۵۶۶۸ و ۵۶۶۹


امام علی(ع):

مَن صَنَعَ بِمِثلِ ما صُنِعَ اِلَیهِ فَاِنَّما کافاهُ وَ مَن اَضعَفَهُ کانَ شَکوراً؛

هر کس در برابر خوبی‌ای که به او شده همانند آن را انجام دهد آن را تلافی کرده است و اگر بیشتر از آن خوبی کند، سپاسگزاری نموده است.

کافی ۴/۲۸/۱


امام رضا(ع):

إنَّ اللهَ عَزَّوَجَلَّ أمَرَ… بِالشُّکرِ لَهُ وَ لِلوالِدَینِ فَمَن لَم یَشکُر والُدَیهِ لَم یَشکُرِ اللهَ؛

خدای عزوجل دستور داد… به سپاسگزاری از خود و از پدر و مادر، پس کسی که از پدر و مادر خود سپاسگزاری نکند از خداوند سپاسگزاری نکرده است.

خصال ۱۵۶/۱۹۶


امام صادق(ع):

لَعَنَ اللهُ قاطِعی سُبُلَ المَعروفِ قیلَ وَ ما قاطِعو سُبُلِ المَعروفِ؟ قالَ: اَلرَّجُلُ یُصنَعُ إلَیهِ المَعروفَ فَیَکفُرُهُ، فَیَمتَنِعُ صاحِبُهُ مِن أن یَصنَعَ ذلِکَ إلی غَیرِهِ؛

خدا لعنت کند راهزنان نیکی را. سؤال شد راهزنان نیکی چه کسانی هستند؟ فرمودند: کسی که به او نیکی شود، و او ناسپاسی کند، در نتیجه نیکوکار را از نیکی به دیگران بازدارد.

کافی ۴/۳۳/۱


امام علی(ع):

لا یُزَهِّدَنَّکَ فِی المَعروفِ مَن لا یَشکُرُ لَکَ، فَقَد یَشکُرُکَ عَلَیهِ مَن لا یَستَمتِعُ بِشَیءٍ مِنهُ، وَ قَد تُدرِکُ مِن شُکرِ الشّاکِرِ أکثَرَ مِمّا أضاعَ الکافِرُ، واللهُ یُحِبُّ المُحسِنینَ؛

تشکر نکردن دیگران از تو نباید تو را به خوبی کردن بی‌رغبت سازد، زیرا کسی که از آن نیکی کمترین بهره‌ای نمی‌برد( یعنی خداوند) از تو قدردانی می‌کند و از سپاسگزاری این سپاسگزار به بیش از آن چیزی می‌رسی که فرد ناسپاس فرو گذاشته است و خداوند نیکو کاران را دوست دارد.

نهج البلاغه حکمت۲۰۴


امام صادق(ع):

إنَّ المُؤمِنَ مُکَفَّرٌ و ذلِکَ أنَّ مَعروفَهُ یَصعَدُ إلیَ اللهِ تَعالی فَلا یَنتَشِرُ فِی النّاسِ، و الکافِرُ مَشهورٌ و ذلِکَ أنَّ مَعروفَهُ لِلنّاسِ یَنتَشِرُ فِی النّاسِ و لا یَصعَدُ إلَی السَّماءِ؛

مؤمن ناسپاسی‌ می‌شود، زیرا خوبی او به درگاه خداوند تعالی بالا می‌رود و در میان مردم شایع نمی‌شود، اما خوبی‌های کافر شایع می‌شود چون برای مردم است و به درگاه الهی بالا نمی‌رود.

علل الشرایع ۲/۵۶۰/۱


رسول اکرم(ص):

أفضَلُ النّاسِ عِندَ اللهِ مَنزِلَهً وَ أقرَبُهُم مِنَ اللهِ وَسیلَهً المُحسِنُ یُکَفَّرُ إحسانُهُ؛

بهترین مردم در نزد خداوند و نزدیک‌ترین آنان به او، نیکوکاری است که از نیکی او قدردانی نمی‌شود.

بحارالأنوار ۷۵/۴۴/۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تصویر زیر کلیک نمایید

کلیک کنید تا به صفحه مورد نظر بروید

آرشیو سایت
بازدید سایت
افراد آنلاین : 1
تعداد کل مطالب : 455
بازدید امروز : 5413
بازدید دیروز : 9295
بازدید کل : 20053516