موضوعات سایت

برای تعجیل در فرج

من درهمه حـال از احوال پیـروانم آگاهم.امـام زمان(عج).

Loading ... Loading ...

ارزشیابی سایت

ارزیابی شما از سایت

Loading ... Loading ...

ورودی های سایت

برای ارزشیابی سایت،بفرماییدشما از کدام قشر جامعه هستید؟

Loading ... Loading ...

عرفان

امام صادق(ع)فرمودند:روزى پیامبر خدا صلى اللَّه علیه و آله به یارانش فرمود: «کدام یک از شما ، همیشه روزه‏دار است؟» . سلمان گفت : من ، اى پیامبر خدا!

mohammadپیامبر خدا صلى اللَّه علیه و آله فرمود: «کدام یک از شما ، همیشه شب‏زنده‏دارى مى‏کند؟» . [باز ]سلمان گفت: من ، اى پیامبر خدا! فرمود: «کدام یک از شما ، هر روز قرآن را ختم مى‏کند؟» . سلمان [باز هم ]گفت: من ، اى پیامبر خدا! یکى از یاران پیامبر صلى اللَّه علیه و آله عصبانى شد و گفت: اى پیامبر خدا! این مردِ ایرانى ، مى‏خواهد بر ما فخر بفروشد! فرمودى: «کدام یک از شما ،همیشه روزه‏دار است؟» ، او گفت: «من» ، در صورتى که بیشتر روزها ، روزه نیست . فرمودى: «کدام یک از شما ، همیشه شب زنده‏دارى مى‏کند؟» ، گفت: «من» ، در صورتى که بیشترِ شب را مى‏خوابد. فرمودى: «کدام یک از شما ، هر روز قرآن را ختم مى‏کند؟» ، گفت: «من» ، در حالى که در بیشتر ساعات روز، [لبش‏] خاموش است! پیامبر خدا صلى اللَّه علیه و آله فرمود: «خاموش باش ، فلانى! تو را چه رسد که به کسى همچون لقمان حکیم ، خُرده بگیرى؟ [علّت ادّعایش را] از خودش بپرس، پاسخت را مى‏دهد» . آن مرد به سلمان گفت: اى عبد اللَّه! مگر تو نگفتى که همیشه روزه‏دار هستى؟ سلمان گفت: چرا. مرد گفت: امّا من دیده‏ام که بیشتر روزها ، غذا مى‏خورى!سلمان گفت: چنان نیست که تو گمان مى‏کنى. من در ماه ، سه روز را روزه مى‏گیرم، و خداوند عزّ وجلّ فرموده است: (هر که یک نیکى بیاورد ، براى او ده چندان باشد) . همچنین شعبان را به ماه رمضان ، وصل مى‏کنم . این است روزه‏دارىِ همیشگى .مرد گفت: آیا تو نگفتى که تمام شب را شب‏زنده‏دارى مى‏کنى؟ سلمان گفت: چرا. مرد گفت: امّا تو بیشترِ شب را مى‏خوابى!سلمان گفت: چنان نیست که تو مى‏پندارى ؛ بلکه من از محبوبم پیامبر خدا صلى اللَّه علیه و آله شنیدم که مى‏فرماید: «هر که شب را با طهارت (با وضو) بخوابد ، چنان است که آن شب را به شب زنده‏دارى گذرانده باشد» و من ، هر شب را با وضو به سر مى‏برم.مرد گفت: آیا تو نگفتى که هر روز ، قرآن را ختم مى‏کنى؟ سلمان گفت: چرا. مرد گفت: امّا تو بیشترِ ساعات روز ، خاموش هستى!سلمان گفت: چنان نیست که تو مى‏پندارى ؛ بلکه از محبوبم پیامبر خدا صلى اللَّه علیه و آله شنیدم که به على علیه السلام مى‏فرماید: «اى ابو الحسن! حکایت تو در میان امّت من ، حکایت ( قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ) است که هر کس یک بار آن را بخوانَد، در واقع، یکْ سومِ قرآن را خوانده است و هر کس دو بار آن را بخواند، در واقع، دو سومِ آن را خوانده است و هر کس سه بار آن را بخواند، در واقع، قرآن را ختم کرده است. پس هر کس با زبانش تو را دوست بدارد ، یکْ سومِ ایمانش کامل است و هر کس با زبان و دلش ، تو را دوست بدارد ، دوْ سومِ ایمانش کامل است و هر کس با زبانش و دلش تو را دوست بدارد و با دستش یارى‏ات کند ، ایمان [خود ]را کامل ساخته است. اى على! سوگند به آن که مرا به حق بر انگیخت، اگر همان اندازه که آسمانیانْ تو را دوست دارند، زمینیان دوستت مى‏داشتند، هیچ کس به آتش [دوزخ‏] ، عذاب نمى‏شد». من نیز هر روز ، سه مرتبه( قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ) را مى‏خوانم . آن مرد ، دهانش بسته شد و برخاست.

معانی الأخبار : ص ۲۳۴ ح ۱

تهجدحضرت زینب (س)

در شب عاشورا حضرت زینب علیها السلام بود و امام حسین علیه السلام ، زینب بود و همه کس و همه چیز. در شب یازدهم زینب بود و زینب ، در این شب زینب علیها السلام قافله سالار اسیران بود و نقطه اتکاء یتیمان !
zinab مصائب هر چند بسیار سنگین بود و گران ، ولى حضرت زینب علیها السلام همچون کوهى استوار در برابر مصائب ایستاد و خم به ابرو نیاورد!به نگهبانى اسیران پرداخت ، به گرد آوردن زنان و کودکان پرداخت ، روان بخش پیکرهاى بى روح گردید، نواى بینوایان بود و رمق بى رمقان .از این سو به آن سو مى دوید و گمشدگان را مى جست ، از ضرب تازیانه پیکرش مى سوخت ، خارهاى بیابان به پایش فرو مى رفت ، و جگرش ‍ مى سوخت ولى یتیمان را مى جست .این پیکر رنجدیده ناتوان ، معجزه گر بود، چنان شایستگى به خرج داد که یک بچه به زیر سمّ ستور نرفت . یک زن در آتش نسوخت ، یک کودک در آن شامِ شوم گم نشد.پس از آنکه از این کارها فراغت یافت و از سلامت همه اطرافیان مطمئن شد، به سوى خدا رفت و به عبادت پرداخت ، نماز شب به جاى آورد.آنقدر ناتوان و کوفته شده بود که نتوانست ایستاده بخواند، در آن شب نماز شب را نشسته به جا آورد و با خداى خود به راز و نیاز پرداخت

پیشواى شهیدان : ۲۲۸ – ۲۲۹، با اندکى تغییر

تصویر زیر کلیک نمایید

کلیک کنید تا به صفحه مورد نظر بروید

آرشیو سایت

بازدید سایت

افراد آنلاین : 1
تعداد کل مطالب : 452
بازدید امروز : 424
بازدید دیروز : 483
بازدید کل : 20017538