موضوعات سایت

برای تعجیل در فرج

من درهمه حـال از احوال پیـروانم آگاهم.امـام زمان(عج).

Loading ... Loading ...

ارزشیابی سایت

ارزیابی شما از سایت

Loading ... Loading ...

ورودی های سایت

برای ارزشیابی سایت،بفرماییدشما از کدام قشر جامعه هستید؟

Loading ... Loading ...

غدیر

 محمدبن ابی نصر گوید

ما در محضر امام رضا (ع) بودیم و مجلس مالامال از مردم بود . صحبت از روز غدیر به میان آمد و برخی از مردم آن را انکار ورزیدند. امام رضا (ع) فرمود : پدرم از پدرش برایم روایت نمود که : روز غدیر در آسمان پرآوازه ‌تر از آن در زمین است – تا آنجا که فرمود : ای فرزند ابی‌نصر، هر جا که باشی ، روز غدیر نزد [بارگاه] امیرالمؤمنین (ع) حضور یاب ، زیرا که خدای تعالی [ در آن روز ] گناه شصت سال مرد و زن مؤمن و مسلمان را می‌آمرزد و دو برابر آنچه را که در ماه رمضان و شب قدر و شب [عید] فطر [از عذاب دوزخ] رهایی بخشیده [از عذاب] می‌رهاند. هر دِرهم که در آن روز به برادران آگاهت [به مقام امیرالمؤمنین (ع)] ببخشی برابر با هزار درهم است. پس در این روز بر برادرانت نیکی و احسان کن و هر مرد و زن مؤمنی را [تا می‌توانی] شادمان ساز… به خدا سوگند که اگر مردم فضیلت این روز را به حقیقت آن می‌دانستند ، هر آینه فرشتگان هر روز ده مرتبه با ایشان مصافحه می‌کردند و اگر بیم آن نداشتم که سخن به درازا کشد ، از فضیلت این روز [سخن می‌گفتم] و از آنچه که خدای صاحب عزت و جلال به کسی که [حق] آن را بشناسد بخشیده است ، بدان گونه یاد می‌کردم که به شماره نیاید. 

مصباح المتهجد و سلاح المتعبد صفحه ۶۸۰ – ۶۸۱

 


 

 عماره بن جُوین عبدی گوید

 

روز هجدهم ذیحجه به خدمت امام صادق (ع) رسیدم… آن حضرت فرمود : در این روز دو رکعت نماز وارد است که در هر موقع روز می‌توان آن را به جا آورد ، و وقت فضیلت آن نزدیک ظهر است. و آن ساعتی است که امیرالمؤمنین (ع) در غدیرخم به مقام ولایت و امامت منصوب شد ، و این از آن روست که در آن وقت [مسلمانان] به منزل [غدیرخم] نزدیک شده بودند. پس کسی که در آن هنگام دورکعت نماز گزارد و سپس به سجده رود و خدای عزوجل را صد مرتبه شکر کند و بعد از سربرداشتن از سجده این دعا را بخواند «أللَّهُمَّ إنّیِ أسألُکَ بِأنَّ لَکَ الحَمدَ» – تا آخر دعا – سپس به سجده رود و صد مرتبه خدا را حمد کند و خدای عزوجل را صد مرتبه در حال سجده شکر گزارد ، ‌یقیناً او – کسی که چنین کند – همانند کسی است که در آن روز [روز غدیر] حضور داشته و بر آن [ پیمان ولایت ] با رسول خدا (ص) بیعت نموده باشد ؛ و هم درجه با راستگویان است – همانان که خدا و پیامبرش را در پذیرش ولایت مولایشان در آن روز تصدیق کرده باشند ؛ و همانند کسی است که در رکاب رسول خدا (ص) و امیرالمؤمنین و حسن و حسین (ع) شهید شده باشد و همانند کسی است که به زیر پرچم قائم (عج) و در خیمه او از شریفان و نقیبان باشد. 

مستدرک الوسائل جلد ۶ صفحه ۲۷۵-۲۷۶


 

 در دعای بعد از نماز غدیر از امام صادق (ع) روایت شده است که فرمود

 

[ شهادت می‌دهم ] شهادتی همراه با اخلاص به یگانگی تو، به این که تو خدای یگانه هستی که جز تو خدایی نیست ، و این که محمد (ص) بنده و پیامبر توست و علی (ع) امیر مؤمنان است ، و نیز آن که اقرار به ولایت او تمامی توحیدت و اخلاص به یگانگیت و کمال دینت و تمام نعمت و فضلت بر همه آفریدگان و مردمانت است. زیرا تو گفتی و سخنت حق است که : « امروز دین شما را کامل کردم و نعمتم را بر شما تمام ساختم و اسلام را برای شما[به عنوان] دین پسندیدم – سوره مائده آیه ۳». خدایا تو را سپاس که به واسطه او بر ما منت نهادی و [توفیق] اخلاص به وحدانیت خود را به ما بخشیدی و ما را به ولایت ولی هدایتگرت بعد از پیامبر بیم‌ دهنده ‌ات هدایت کردی و به سبب ولایت او اسلام را [به عنوان] ‌دین ما پسندیدی و نعمتت را بر ما تمام کردی ، آن ‌نعمتی که [به سبب آن] عهد و پیمانت را بر ما تازه ساختی. 

تهذیب الاحکام جلد ۳  صفحه ۱۴۵

ادامه مطلب >>>

 

امام صادق (ع)

سنگهای زیربنای اسلام سه چیز است : نماز ، زکات و ولایت که هیچ یک از آنها بدون دیگری درست نمیشود. 

اصول کافی جلد ۲ صفحه ۱۸


 امام باقر (ع) فرمود

چون جبرئیل بر رسول خدا (ص) در حجه ‌‌الوداع  با [ دستور] اعلان امر علی بن ‌ابیطالب (ع) فرود آمد [ و این آیه را نازل کرد که ] : « ای پیامبر آن چه از پروردگارت بر تو فرود آمده است [ به مردم ] برسان -تا آخر آیه – سوره مائده آیه ۶۷ » فرمود : پیامبر سه روز [از ابلاغ این امر الهی] درنگ نمود تا این که به جحفه رسید و در آن جا نیز از بیم مردم دست او [ علی (ع) را به عنوان امام بعد از خود ] بالا نگرفت. چون در جحفه روز غدیر در مکانی به نام مهیعه فرود آمد ، [برای اجتماع مردم] ندا در داد : نماز برپا می‌شود. مردم جمع شدند و پیامبر(ص) فرمود : چه کسی از شما بر شما سزاوارتر است ؟ فرمود : با صدای بلند گفتند : خدا و پیامبرش. برای مرتبه دوم [این سخن] را فرمود و آنان گفتند: خدا و پیامبرش. در مرتبه سوم نیز [این سخن] را فرمود و آنان گفتند: خدا و پیامبرش. سپس دست علی(ع) را گرفت و فرمود: کسی که من مولای او هستم علی مولای اوست. خدایا دوست بدار کسی که او را دوست می‌دارد و دشمن بدار کسی که با او دشمنی می‌ورزد، یاری نما کسی که او را یاری می‌کند، واگذار کسی را که به یاری او نشتابد؛ زیرا او از من است و من از او هستم و [منزلت] او در برابر من همانند منزلت هارون نسبت به موسی است، جز آن که پیامبری بعد از من نیست. 

تفسیر العیاشی جلد ۱ صفحه ۳۳۲


 امام صادق (ع) فرمود

با فرود آمدن ولایت [ دستور اعلان ولایت امیرالمؤمنین (ع) ] رسول خدا (ص) در غدیر خم فرمود : به علی (ع) با خطاب امیرالمؤمنین سلام کنید. گفتند : آیا این [دستور] از جانب خدا و پیامبرش است ؟ فرمود : آری بحق از جانب خدا و پیامبرش است. سپس فرمود : او امیر مؤمنان است ، امام پرهیزگاران و پیشوای پیشانی ‌سپیدان است. روز قیامت خدا او را بر صراط می‌نشاند و دوستانش را وارد بهشت می‌کند و دشمنانش را وارد آتش[دوزخ]. و خداوند صاحب عزت و جلال [این آیه را فرستاد]: « و سوگندها را پس از استواری آنها مشکنید… _ سوره نحل آیه ۹۱ »

تفسیر القمی جلد ۱  صفحه ۳۸۹


 امیرالمومنین علی (ع) فرمود

رسول خدا (ص) روز غدیر خم [بر سر من] عمامه‌ای ( عمامه به منزلت قدرت و سلطنت {الهی} است ، بحارالانوار جلد ۵۰ صفحه ۳۰ ) نهاد و یک سوی آن را بر شانه‌ام افکند و فرمود: خداوند در روز [غزوه‌های] بدر و حنین مرا به فرشتگانی که عمامه بر سر داشتند یاری نمود و این عمامه حد فاصل میان مسلمانان و مشرکان است.

شرح‌الاخبار فی فضائل الائمهالاطهار (ع) جلد۱  صفحه ۳۲۱

ادامه مطلب >>>

تصویر زیر کلیک نمایید

کلیک کنید تا به صفحه مورد نظر بروید

آرشیو سایت

بازدید سایت

افراد آنلاین : 4
تعداد کل مطالب : 452
بازدید امروز : 434
بازدید دیروز : 483
بازدید کل : 20017560