موضوعات سایت

برای تعجیل در فرج

من درهمه حـال از احوال پیـروانم آگاهم.امـام زمان(عج).

Loading ... Loading ...

ارزشیابی سایت

ارزیابی شما از سایت

Loading ... Loading ...

ورودی های سایت

برای ارزشیابی سایت،بفرماییدشما از کدام قشر جامعه هستید؟

Loading ... Loading ...

3- احادیث سری سوم پیامبر.ص.

امام باقر علیه السلام فرمود

چون رسول خدا صلى اللّه علیه وآله در گذشت ، آل محمد علیهم السلام (از شدت تاءثیر و اندوه ) درازترین شب را مى گذرانیدند (چون خواب از چشمشان رفته بود و جهان در نظرشان تیره گشته بود) تا آنجا که از آسمانى که بالاى سرشان قرار گرفته و زمینى که آنها را بر دوش کشیده فراموش کردند. زیرا رسول خدا صلى اللّه علیه وآله خویش و بیگانه را در راه خدا متحد ساخته بود (براى رضاى خدا حامى و مدافع خویشان و یگانگان بود و کمانشان را بزه کشیده بود) در آن میان که ایشان چنان حالى داشتند، واردى بر ایشان در آمد، که خودش را نمى دیدند و سخنش را مى شنیدند و او مى گفت :
درود و رحمت و برکات خدا بر شما خانواده باد، همانا با وجود خدا در سایه او هر معصیبتى را بردبارى و دلخوشى و هر هلاکتى را نجات و از دست رفته ئى را جبرانیست ((هر جاندارى مرگ را مى چشد و روز قیامت پاداشهاى شما را تمام مى دهند، هر که را از دوزخ بکنار برند و ببهشت در آورند، کامیاب شده و زندگى دنیا جز کالاى فریب نباشد۱۸۵ سوره ۳۰)).
همانا خدا شما را برگزیده و برترى داده و پاک نموده و خانواده پیغمبرش قرار داده و علم خود را بشما سپرده و کتاب خود را بشما بارث داده و شما را صندوق علم و عصاى عزتش ساخته ، (یعنى خود را در میان مخلوق بشما قائم نموده ) و از نور خود براى شما مثل زده (بحدیث ۵۱۳ رجوع شود) و شما را از لغزش محفوظ داشته و از فتنه ها ایمن ساخته ، پس شما با دلدارى خدا تسلیت یابید، زیرا خدا رحمتش ‍ را از شما باز نگرفته و نعمتش را زایل نفرموده است .
شما اهل خداى عزوجل هستید، ببرکت شما نعمت کامل گشته ، و پراکنده گى گرد آمده و اتحاد کلمه پیدا شده و شما اولیاء خدائید، هر که از شما پیروى کند کامیاب شده ، و هر که بحق شما ستم روا دارد، هلاکت یافته ، دوستى شما از جانب خدا در قرآن بر بندگان مؤ من واجب گشته ، علاوه بر همه اینها خدا هرگاه بخواهد شما را یارى کند تواناست . پس ‍ شما هم براى عاقبت امر شکیبا باشید، زیرا عاقبت کارها بسوى خدا مى گراید (و خدا اهل حق را بپاداش صبرشان مى رساند).
خدا شما را بعنوان امانت از پیغمبرش پذیرفته ، و باولیاء مؤ منینش که در روى زمین هستند سپرده است . هر که امانت خود را بپردازد، خدا پاداش راستى و درستیش را باو دهد. شما هستید آن امانت سپرده شده و دوستى و اطاعت مردم نسبت بشما واجب و لازم است ، رسولخدا صلى الله علیه و آله در گذشت ، در حالى که دین را براى شما کامل کرد، و راه نجات را بیان فرمود، و براى هیچ نادانى عذرى باقى نگذاشت پس ‍ هر که نادان ماند، یا خود را بنادانى زند، یا انکار کند یا فراموش نماید، و یا خود را بفراموشى زند، حسابش با خدا است ، و خدا دنبال حوائج شما است ، شما را بخدا مى سپارم ، درود بر شما باد.
من از امام باقر علیه السلام پرسیدم این تسلیت از جانب که براى آنها آمد؟ فرمود: از جانب خداى تبارک و تعالى

اصول کافى جلد ۲ صفحه ۳۳۴ روایت ۱۹


امام صادق علیه السلام فرمود

هرگاه رسولخدا صلى الله علیه و آله در شب تار دیدار مى شد نورى مانند پاره ماه از او بچشم مى خورد.

اصول کافى جلد ۲ صفحه ۳۳۵ روایت ۲۰


امام صادق علیه السلام فرمود: جبرئیل علیه السلام بر پیغمبر نازل شد و گفت

اى محمد! پروردگارت بتو سلام مى رساند و مى فرماید: من آتش دوزخ را حرام کردم بر پشتى که ترا فرود آورد، و شکمى که بتو آبستن شد، و دامانى که ترا پرورید: آن پشت ، پشت عبدالله بن عبد المطلب است ، و شکمى که بتو آبستن شد، آمنه بنت وهب ، و اما دامانى که ترا پرورید، دامان ابیطالب – و طبق روایت این فضال – و فاطمه بنت اسد است

اصول کافى جلد ۲ صفحه ۳۳۶ روایت ۲۱


امام صادق علیه السلام فرمود

عبدالمطلب روز قیامت بعنوان یک امت محشور شود و سیماى پیغمبران و هیبت سلاطین داشته باشد.

اصول کافى جلد ۲ صفحه ۳۳۶ روایت ۲۲

شرح

مجلسى (ره ) از نهایه ابن اثیر نقل مى کند که مردمى را که در میان جماعتى دینى مخصوص بخود داشته باشد امت گویند، چنانکه خداى تعالى درباره ابراهیم فرماید: ((هملنا ابراهیم امتى بود))بنابراین چون در میان تمام مشرکین مکه تنها عبدالمطلب خدا شناس بود، او را امت نامیدند، چنانکه حضرت ابراهیم هم در زمان خود چنان بود. و از مفردات راغب نقل کند که ابراهیم بتنهائى از لحاظ عبادت بجاى یک امت و جماعت بود، از این رو او را امت فرمود: و بعضى گفته اند: مردى که خیر و دیانت در او جمع باشد امتش ‍ گویند


ادامه مطلب >>>

تصویر زیر کلیک نمایید

کلیک کنید تا به صفحه مورد نظر بروید

آرشیو سایت

بازدید سایت

افراد آنلاین : 2
تعداد کل مطالب : 452
بازدید امروز : 213
بازدید دیروز : 434
بازدید کل : 20017761