موضوعات سایت

برای تعجیل در فرج

من درهمه حـال از احوال پیـروانم آگاهم.امـام زمان(عج).

Loading ... Loading ...

ارزشیابی سایت

ارزیابی شما از سایت

Loading ... Loading ...

ورودی های سایت

برای ارزشیابی سایت،بفرماییدشما از کدام قشر جامعه هستید؟

Loading ... Loading ...

1- احادیث سری اول پیامبر.ص.

پیغمبر صلى اللّه علیه وآله هنگام ظهر و بروایتى هنگام طلوع فجر روز جمعه دوازدهم ربیع الاول عام الفیل ((۱۵))، چهل سال پیش از بعثت متولد شد، مادرش در ایام تشریق ((۱۶)) نزد جمره وسطى به او حامله گشت و مادرش در منزل شوهر خود) عبدالله بن عبدالمطلب بود، و آن حضرت را در شعب ابیطالب در خانه محمد بن یوسف ، در آخرین زوایه دست چپ کسى که وارد خانه مى شود، زائیده . خیزران (مادر هادى عباسى ) آن خانه را (از کاخ محمد بن یوسف ) بیرون کرد و مسجدش نمود، و مردم در آن نماز مى خواندند پیغمبر صلى اللّه علیه وآله ، پس از بعثتش ۱۳ سال در مکه بود آنگاه به مدینه مهاجرت فرمود و ۱۰ سال هم در آنجا بود، سپس در روز دوشنبه دوازدهم ربیع الاول که ۶۳ سال داشت وفات کرد.
پدرش عبدالله بن عبدالمطلب در مدینه نزد دائیهاى آنحضرت وفات کرد و او دو ماهه بود و مادرش آمنه دختر وهب بن عبد مناف بن زهره بن کلاب بن مره بن کعب بن لوى بن غالب ، در چهار سالگى آن حضرت وفات کرد، و عبدالمطلب زمانى وفات کرد که آن حضرت قریب ۸ سال داشت و با خدیجه ازدواج فرمود، زمانى که بیست و چند ساله بود، براى پیغمبر از خدیجه ، قاسم و رقیه و زینب و ام کلثوم پیش از مبعثش ‍ متولد شد و طیب و طاهر و فاطمه علیهما السلام بعد از مبعث ، و نیز روایت شده که بعد از مبعث غیر از فاطمه علیهما السلام متولد نشد و طیب و طاهر پیش از مبعث متولد شدند، خدیجه علیهما السلام یکسال پیش از هجرت زمانى که پیغمبر صلى اللّه علیه وآله از شعب ابیطالب بیرون آمد وفات کرد، و ابوطالب یک سال بعد از خدیجه وفات کرد، چون پیغمبر صلى اللّه علیه وآله آن دو نفر را از دست داد، ماندن در مکه برایش ناگوار آمد و او را اندوه سختى گرفت و به جبرئیل علیه السلام شکایت کرد، خداى تعالى به او وحى کرد که از شهرى که مردمش ‍ ستمگرند بیرون رو، زیرا تو در مکه بعد از ابوطالب یاورى ندارى : و آن حضرت را امر به هجرت فرمود

اصول کافى جلد ۲ صفحه ۳۲۳ روایت ۱


 

حسین بن عبدالله گوید:

 

به امام صادق علیه السلام عرض کردم : رسول خدا صلى اللّه علیه وآله سرور فرزندان آدم بود؟ فرمود به خدا او سرور مخلوق خدا بود، و خدا هیچ مخلوقى را بهتر از محمد صلى اللّه علیه وآله نیافریده

اصول کافى جلد ۲ صفحه ۳۲۵ روایت ۱


امام صادق علیه السلام از پیغمبر صلى اللّه علیه وآله یاد کرد و فرمود:

خدا هیج نفس کشى را بهتر از محمد صلى اللّه علیه وآله نیافریده

اصول کافى جلد ۲ صفحه ۳۲۵ روایت ۲


امام صادق علیه السلام فرمود:

خداى تبارک و تعالى فرماید: اى محمد! من ترا و على را به صورت نورى یعنى روحى بدون پیکر آفریدم ، پیش از آنکه آسمان و زمین و عرض و دریایم را بیافرینم ، پس تو همواره یکتائى و تمجید مرا مى گفتى ، سپس دو روح شما را گرد آوردم و یکى ساختم ، و آن یک روح مرا تمجید و تقدیس و تهلیل ((۱۷)) مى گفت ، آنگاه آن را به دو قسمت کردم و باز هر یک از آن دو قسمت را به دو قسمت نمودم تا چهار روح شد، محمد یکى ، على یکى ، حسن و حسین دو تا.
سپس خدا فاطمه را از نورى که در ابتدا روحى بدون پیکر بود آفرید، آنگاه با دست خود ما را مسح کرد و نورش را بما رسانید

اصول کافى جلد ۲ صفحه ۳۲۵ روایت ۳


امام باقر علیه السلام مى فرماید:

خداى تعالى به محمد صلى اللّه علیه وآله وحى کرد که : اى محمد! من ترا آفریدم ، در حالى که هیچ نبودى و از روح خود در تو دمیدم ، براى شرافتى که از خود نسبت به تو قائل شدم ، زمانى که اطاعت ترا بر همه خلقم واجب ساختم ، پس هر که ترا فرمانبرد، مرا فرمان برده . و هر که نافرمانى تو کند، نافرمانى من کرده است . و آن اطاعت را نیز درباره على و نسلش ، آنهائى را که بخود مخصوص نمودم (یازده فرزند معصوم او) واجب ساختم .

اصول کافى جلد ۲ صفحه ۳۲۶ روایت ۴


محمد بن سنان گوید:

نزد امام محمد تقى علیه السلام بودم و اختلاف شیعه را مطرح کردم ، حضرت فرمود: اى محمد! همانا خداى تبارک و تعالى همواره بیگانگى خود یکتا بود (یگانه اى غیر او نبود) سپس ‍ محمد و على و فاطمه را آفرید آنها هزار دوران بماندند، سپس چیزهاى دیگر را آفرید. و ایشان را بر آفرینش آنها گواه گرفت و اطاعت ایشان را در میان مخلوق جارى ساخت (بر آنها واجب کرد) و کارهاى مخلوق را به ایشان واگذاشت . پس ایشان هر چه را خواهند حلال کنند و هر چه را خواهند حرام سازند، ولى هرگز جز آنچه خداى تبارک و تعالى خواهد نخواهند. سپس فرمود: اى محمد! این است آن دیانتى که هر که از آن جلو رود (غلو کند، از دایره اسلام ) بیرون رفته و هر که عقب بماند (و وارد دایره نشود) نابود گشته (دینش را باطل کرده ) و هر که به آن بچسبد، به حق رسیده است ، اى محمد همواره ملازم این دیانت باش .

اصول کافى جلد ۲ صفحه ۳۲۶ روایت ۵امام صادق علیه السلام فرمود

یکى از قریش به رسولخدا صلى اللّه علیه وآله گفت : شما که آخرین و پایان پیغمبران هستى ، بچه سبب (در مقام و رتبه ) از همه پیش افتادى ؟ فرمود: زیرا من نخستین کسى بودم که بپروردگارم ایمان آوردم و نخستین کسى که پاسخ گفت ، زمانى که خدا از پیغمبران پیمان گرفت و آنها را بر خودشان گواه ساخت که مگرنه این است که من پروردگار شما هستم ؟ گفتند چرا، من نخستین پیغمبرى بودم که چرا گفت : پس سبقت من بر پیغمبران بواسطه اقرار بخدا بود (که پیش از همه گفتم )

اصول کافى جلد ۲ صفحه ۳۲۷ روایت ۶


مفضل گوید: بامام صادق علیه السلام عرض کردم

آنگاه که در اظله (عالم ارواح یا عالم مثال یا عالم ذر) بودید به چه کیفیت بودید؟ فرمود: نزد پروردگار خود بودیم ، کسى جز ما نزد او نبود در سایه سبزى بودیم . و خدا را تسبیح و تقدیس و تهلیل و تمجید مى گفتیم ، و هیچ فرشته مقرب و جاندارى غیر ما نبود، تا آنکه خدا آفرینش چیزها را اراده کرد، پس ‍ آنچه خواست . چنانکه خواست از ملائکه و غیر آنها آفرید، و سپس علم آن را بما رسانید.

اصول کافى جلد ۲ صفحه ۳۲۷ روایت ۷


امام صادق علیه السلام مى فرمود

ما نخستین خاندانى هستیم که خدا نام ما را بلند ساخت ، چون خدا آسمانها و زمین را آفرید بمنادئى دستور داد تا فریاد زند: گواهى دهم که شایسته پرستشى جز خدا نیست سه بارگواهى دهم که محمد صلى اللّه علیه وآله رسولخداست سه بارگواهى دهم که على از روى حق امیرالمؤ منانست سه بار .

اصول کافى جلد ۲ صفحه ۳۲۷ روایت ۸


امام صادق علیه السلام مى فرمود

همانا خدا بود و هیچ پدیده ئى نبود، سپس پدیده و مکان را آفرید و نور الانوار را آفرید که همه نورها از او نور گرفت و از نور خود که همه نورها از آن نور یافت در آن (نور الانوار) جارى ساخت و ان نوریست که محمد و على را از آن آفرید، پس محمد و على دو نور نخستین بودند زیرا پیش از آنها چیزى پدید نیامده بود، و آن دو همواره پاک و پاکیزه در صلبهاى پاک جارى بودند تا آنکه در پاکترین آنها یعنى عبدالله و ابوطالب از یکدیگر جدا گشتند.

اصول کافى جلد ۲ صفحه ۳۲۸ روایت ۹


جابر بن یزید گوید: امام باقر علیه السلام بمن فرمود

اى جابر! همانا خدا در اول آفرینش محمد صلى اللّه علیه وآله و خاندان رهنما و هدایت شده او را آفرید، و آنها در برابر خدا اشباح نور بودند عرض کردم ، اشباح چیست ؟ فرمود: یعنى سایه نور، پیکرهاى نورانى بدون روح ، و محمد صلى اللّه علیه وآله تنها بیک روح مؤ ید بود و آن روح القدس بود که او و خاندانش بوسیله آن روح خدا را عبادت مى کردند و از این جهت خدا ایشان را خویشتن دار، دانشمند، نیکوکار، برگزیده آفرید، با نماز و روزه و سجود و تسبیح و تهلیل خدا را عبادت مى کردند و نمازها را مى گزاردند و حج مى کردند و روزه مى گرفتند.

اصول کافى جلد ۲ صفحه ۳۲۸ روایت ۱۰تصویر زیر کلیک نمایید

کلیک کنید تا به صفحه مورد نظر بروید

آرشیو سایت

بازدید سایت

افراد آنلاین : 2
تعداد کل مطالب : 452
بازدید امروز : 424
بازدید دیروز : 483
بازدید کل : 20017538