موضوعات سایت

برای تعجیل در فرج

من درهمه حـال از احوال پیـروانم آگاهم.امـام زمان(عج).

Loading ... Loading ...

اوقات شرعی

ارزشیابی سایت

ارزیابی شما از سایت

Loading ... Loading ...

ورودی های سایت

برای ارزشیابی سایت،بفرماییدشما از کدام قشر جامعه هستید؟

Loading ... Loading ...

پیوستن به گروه مطالب مفید در واتس آپ

على بن الحسين.ع

على بن الحسین علیهماالسلام در سال ۳۸ متولد شد و در سال ۹۵ در گذشت و ۵۷ سال داشت و مادرش سلامه دختر یزدگرد پسر شهریار پسر شیرویه پسر خسرو پرویز است . و یزدگرد آخرین سلطان فارس ‍ است (قبل از اسلام ).
امام باقر علیه السلام فرمود: چون دختر یزدگرد نزد عمر آوردند، دوشیزگان مدینه براى تماشاى او سرمى کشیدند، و چون وارد مسجد شد، مسجد از پرتوش درخشان گشت (کنایه از اینکه اهل مسجد از قیافه و جمال آن دختر شادمان و متعجب گشتند) عمر به او نگریست ، دختر رخسار خود را پوشید و گفت : اق بیروج یادا هرمز (واى ، روزگار هرمز سیاه شد) عمر گفت : این دختر مرا ناسزا مى گوید؟! و بدو متوجه شد.
امیرالمؤ منین علیه السلام به عمر فرمود: تو این حق را ندارى ، به او اختیار ده که خودش مردى از مسلمین را انتخاب کند و در سهم غنیمتش حساب کن . (مهرش را از سهم بیت المال آن مرد حساب کن ) عمر به او اختیار داد، دختر بیامد و دست خود را روى سر حسین علیه السلام گذاشت امیرالمؤ منین علیه السلام باو فرمود: نام تو چیست ؟ گفت : جهانشاه ، حضرت فرمود، بلکه شهربانویه باشد .
سپس به حسین فرمود: اى اباعبداللّه ! از این دختر بهترین شخص روى زمین براى تو متولد شود و على بن الحسین از او متولد گشت ، و على بن الحسین علیهماالسلام را ابن الخیرتین ((پسر دو برگزیده )) مى گفتند، زیرا برگزیده خدا از عرب هاشم بود و از عجم فارس و روایت شده که ابوالاسود دئلى درباره آن حضرت شعرى بدین مضمون سروده است :
پسرى که از یک سو به هاشم و یک سو به شاه کسرى مى رسد گرامیترین فرزندى است که بدو بازوبند بسته اند
اصول کافى جلد ۲ صفحه ۳۶۹ روایت ۱

.زراره گوید: امام باقر علیه السلام مى فرمود: على بن الحسین علیهما السلام ماده شترى داشت که ۲۲ سفر بر او حج رفته بود و یک تازیانه به او نزده بود، پس از وفات آن حضرت ، ما بى خبر بودیم که ناگاه یکى از خدمتکزاران یا غلامان آمد و گفت : ماده شتر از خانه بیرون رفته و بر سر قبر على بن الحسین زانو زده ، گردنش را به قبر مى مالد و مى نالد، با وجود آنکه هنوز قبر را ندیده بود، من گفتم : خود را باو رسانید، خود را باو رسانید، و پیش از آنکه مردم او را ببینند و آگاه شوند نزد منش ‍ آرید

اصول کافى جلد ۲ صفحه ۳۶۹ روایت ۲


امام باقر علیه السلام فرمود: چون پدرم على بن الحسین علیهما السلام وفات کرد، ماده شترش از چراگاه آمد و گردن خود را روى قبر گذاشت و در خاک غلطید، من دستور دادم او را بچراگاهش برگردانند، و پدرم بر آن شتر بحج و عمره مى رفت و هرگز باو تازیانه اى نزده بود، کجا چون پدر و مادر او یافت شود (یعنى کسى که پدر و مادر شریف و اصیلى مانند امام حسین علیه السلام و شهر بانو داشته باشد باید چنین باشد).

اصول کافى جلد ۲ صفحه ۳۷۰ روایت ۳


امام صادق علیه السلام فرمود: چون شبى رسید که على بن الحسین علیهما السلام در آن وعده (در گذشت دارفانى را) داشت ، به محمد علیه السلام فرمود: پسر جانم ! برایم آب وضوئى بیاور، من برخاستم و آب وضوئى برایش آوردم فرمود: این را نمى خواهم ، زیرا در آن مرداریست ، من رفتم و چراغ آوردم ، دیدم موش مرده ئى در آن افتاده است ، آب وضوى دیگرى برایش آوردم ، فرمود: پسر جان ! این همان شبى است که مرا وعده داده اند و سفارش کرد که براى شترش اصطبلى ساخته شود و علوفه اش آماده شود سپس خودم در آنجایش بردم ، چیزى نگذشت که شتر بیرون آمد و بر سر قبر رفت و گردن روى آن نهاد و ناله کرد و دیدگانش پر از اشک شد.
نزد محمد بن على (امام باقر علیه السلام ) آمدند و گفتند: شتر از اصطبل خارج شده است ، حضرت نزدش آمد و فرمود: اکنون خاموش باش و برخیز بارک الله بتو، شتر برنخاست ، و آن شترى بود که على ابن الحسین علیهما السلام در سفر مکه بر آن سوار مى شد و تازیانه را بر پالانش ‍ مى بست ولى او را نمى زد تا به مدینه مى رسید، و نیز على بن الحسین علیهما السلام در شبهاى تار بیرون مى آمد و انبارى را که در آن کیسه هاى درهم و دینار بود بدوش مى گرفت و خانه به خانه در مى زد و هر کس ‍ بیرون مى آمد باو عطا مى کرد، چون آن حضرت وفات کرد و به مردم آن عطا نرسید، دانستند که على بن الحسین علیه السلام آن کار مى کرده است

اصول کافى جلد ۲ صفحه ۳۷۰ روایت ۴


حضرت ابوالحسن علیه السلام فرمود: چون وفات على بن الحسین علیهما السلام فرا رسید، بیهوش شد، و سپس دیده باز کرد و سوره اذا وقعت الواقعه و انا فتحنا را قرائت کرد و فرمود: ((سپاس خدا را که وعده خود را با ما وفا کرد و زمین را به ارث ما داد که در بهشت ، هر جا خواهیم جا گیریم ، چه نیک است پاداش اهل عمل ۷۴ سوره ۳۹ )) و همان ساعت قبض روح شد و چیز دیگرى نفرمود

اصول کافى جلد ۲ صفحه ۳۷۱ روایت ۵


امام صادق علیه السلام فرمود: على بن الحسین علیهما السلام در ۵۷ سالگى بسال ۹۵ هجرى وفات یافت ، و بعد از حسین علیه السلام ۳۵ سال زندگى کرد

اصول کافى جلد ۲ صفحه ۳۷۱ روایت ۶


تصویر زیر کلیک نمایید

کلیک کنید تا به صفحه مورد نظر بروید

آرشیو سایت

بازدید سایت

افراد آنلاین : 2
تعداد کل مطالب : 455
بازدید امروز : 5413
بازدید دیروز : 9295
بازدید کل : 20053517