موضوعات سایت

برای تعجیل در فرج

من درهمه حـال از احوال پیـروانم آگاهم.امـام زمان(عج).

Loading ... Loading ...

ارزشیابی سایت

ارزیابی شما از سایت

Loading ... Loading ...

ورودی های سایت

برای ارزشیابی سایت،بفرماییدشما از کدام قشر جامعه هستید؟

Loading ... Loading ...

باغ فدک

تصاویری از باغ فدک

 

 

 

فـدک قـریـه اى در حـجـاز مى باشد که تا مدینه ۲ یا ۳ روز راه بود، روستایى یهودى نـشـیـن بـود کـه طـایفه اى از یهود در آن زندگى مى کردند تا با قدرت یافتن اسلام در سـال هفتم هجرى بنابر قولى نیمى و بنابر قولى دیگر، تمامى آن سرزمین به پیامبر اسلام (ص ) رسید.
شرح آن در کتاب پیامبرى و حکومت چنین آمده است :
((در لشکرکشى به خیبر در نزدیکى هاى آن پیامبر(ص ) محیصّه بن مسعود را به فدک که تـا مـدیـنـه دو روز فـاصـله داشـت مى فرستد تا اهالى آن را به اسلام بخواند و آنها را تـهـدیـد کـند که اگر حق را نپذیرند مثل خیبر، مثل خیبر بر سر آنها هم لشکر خواهد کشید. مـحـیـصـه دو روز در فـدک مـى مـانـد و به اسلام دعوت مى کند، آنها امروز و فردا مى کنند (خیال مى کنند با وجود دلاورانى همچو مرحب پیامبر نمى تواند به خیبر حمله کند و آنجا را فـتـح نـمـایـد) بـدین حال مى گذرد تا خبر شکست یهودیان باعث مى شود که دست و پاى خـودشـان را گـم کـنـنـد و پـیـشـنـهـاد مـى کنند که از شهرستان خارج شوند و زمینشان به حـال خـود بـاقـى بـمـانـد و بـه وقـت بـرداشـت مـحـصـول بـیـایـنـد و مـحـصـول را بـردارنـد و بـرونـد. پـیـامـبـر اسـلام (ص ) ایـن راه حل را نمى پذیرد. محیصه به آنها مى گوید: شما نه قادر به دفاعید و نه مردان جنگى داریـد. بـنـابـرایـن سـرانجام قرارداد صلحى بدین مضمون میان آنا و پیامبر اسلام (ص ) بـسـتـه مـى شـود کـه نـیـمـى از سـرزمـیـن هـاى فـدک مـال آنـهـا و نـیـم دیـگـر مال رسول خدا باشد.
بـا هـمـیـن قـرارداد تـا پـایـان عمر رسول خدا(ص ) باقى ماندند و در دوره حکومت عمر بن خـطـاب وى آنـهـار را کـوچ مـى دهد و سه نفر را به نام هاى ابوهیثم بن تیهان ، فروه بن عـمـرو و زیـد بـن ثابت ، ماءمور مى کند تا نخلستان هاى آنجا و زمین را قیمت گذارى کنند، قـیـمـت نیمى از آن را که مال آنها است . بپردازند که در آن زمان مبلغ ۵۰ هزار درهم یا کمى بـیـشـتـر مـى شـد. و بـدین وسیله این پول را از درآمدى که از عراق آمده بود مى پردازد و اهالى فدک را به فلسطین کوچ مى دهند.)) (۱)

۱ – اجتهاد در مقابل نص ، سید عبدالحسین شرف الدین ، ترجمه على دوانى .

تصویر زیر کلیک نمایید

کلیک کنید تا به صفحه مورد نظر بروید

آرشیو سایت

بازدید سایت

افراد آنلاین : 2
تعداد کل مطالب : 452
بازدید امروز : 346
بازدید دیروز : 391
بازدید کل : 20016596