موضوعات سایت

برای تعجیل در فرج

من درهمه حـال از احوال پیـروانم آگاهم.امـام زمان(عج).

Loading ... Loading ...

ارزشیابی سایت

ارزیابی شما از سایت

Loading ... Loading ...

ورودی های سایت

برای ارزشیابی سایت،بفرماییدشما از کدام قشر جامعه هستید؟

Loading ... Loading ...

مکارم الاخلاق

رسول اکرم(ص):

إنَّما بُعِثتُ لِاُتَمِّمَ مَکارِمَ الأخلاقِ:

به راستی که من برای به کمال رساندن مکارم اخلاق مبعوث شده ام.

مکارم الأخلاق ص۸


امام علی(ع):

عَلَیکُم بِمَکارِمِ الأخلاقِ فَإِنَّها رِفعَهٌ وَ إیّاکُم وَالأخلاقَ الدَّنیَّهَ فَاِنَّها تَضَعُ الشَّریفَ وَ تَهدِمُ المَجدَ:

به مکارم اخلاق پایبند باشید که آن مایه سر بلندی است و از اخلاق پست دوری کنید که آن انسان های شریف را پست و بزرگواری را از بین می برد.

بحارالانوار ۷۸/۵۳/۸۹


امام علی(ع):

نَزِّه عَن کُلِّ دَنیَّهٍ نَفسَکَ، وَ أبذِل فِی المَکارِمِ جَهدَکَ تَخلُص مِنَ المَآثِمِ و تَحرُز المَکارِمَ:

خودت را از هر پستی پاک کن، و در راه مکارم اخلاق نهایت کوشش خود را به کار گیر تا از گناهان برهی و مکارم را بدست آوری.

غررالحکم ۶/۱۸۱/۹۹۸۹


امام علی(ع):

لَو کُنّا لا نَرجو جَنَّهً وَلا نَخشی ناراً وَ لا ثَواباً وَ لا عِقاباَ لَکانَ یَنبَغی لَنا أن نَطلُبَ مَکارِمَ الأخلاقِ  فَإنَّها مِمّا تَدُلُّ عَلی سَبیلِ النَّجاحِ:

اگر هم به بهشت امید (وباور) نمی داشتیم و از دوزخ نمی هراسیدیم و پاداش و کیفری در میان نمی بود باز شایسته بود که در طلب مکارم اخلاق بر آییم، زیرا که راه موفقیت و پیروزی در تحصیل مکارم اخلاق است.

مستدرک الوسائل ۱۱/۱۹۳/۱۲۷۲۱


امام صادق(ع)

وَقَد سُئِلَ عَن مَکارِمِ الأخلاقِ: اَلعَفوُ عَمَّن ظَلَمَکَ وَصِلَهُ مَن قَطَعَکَ وَ إعطاءُ مَن حَرَمَکَ وَ قَولَ الحَقِّ وَ لَو عَلی نَفسِکَ:

درباره مکارم الاخلاق سئوال شد، فرمودند: گذشت از کسی که به تو ظلم کرده، رابطه با کسی که با تو قطع رابطه کرده، عطا به آن کس که از تو دریغ داشته است و گفتن حق اگر چه بر ضد خودت باشد.

معانی الأخبار ۱۹۱/۱


امام علی(ع):

لاتَکمُلُ المَکارِمُ إلا بِالعَفافِ وَ الإیثارِ:

مکارم اخلاق به کمال نمی رسد، مگر با ژاکدامنی و از خود گذشتگی.

غررالحکم ۶/۳۹۶/۱۰۷۴۵


امام علی(ع):

إذا رَغِبتَ فِی المَکارِمِ فَاجتَنِبِ المَحارِمَ؛

اگر خواهان مکارم و بزرگواری‌ها هستی از حرام‌ها دوری کن.

غرر الحکم ۳/۱۳۸/۴۰۶۹


امام صادق (ع):

إنَّ اللهَ تَبارَکَ وَ تَعالی خَصَّ رَسولَ اللهِ(ص) بِمَکارِمِ الأخلاقِ، فَامتَحِنوا أنفُسَکُم فَإن کانَت فیکُم فَاحمَدوا اللهَ عَزَّوَجَلَّ وَارغَبوا إلَیهِ فی الزِّیادَهِ مِنها –فَذَکَرَها عَشرَهً-: الیَقینُ وَ القَناعَهُ وَ الصَّبرُ وَ الشُّکرُ و الحِلمُ وَ حُسنُ الخُلقِ وَ السَّخاءُ وَ الغَیرَهُ وَ الشَّجاعَهُ وَ المُروءَهُ؛

خدای تبارک و تعالی رسول خدا (ص) را به مکارم اخلق مخصوص گردانید. پس شما نیز خود را بیازمایید، اگر این صفت‌ها در شما بود خدای عزوجل را سپاس گوییدو از او این مکارم را بیشتر بخواهید. –سپس ده خصلت را برشمردند-: یقین و قناعت و صبر و شکر و بردباری و خوش‌اخلاقی و سخاوت و غیرت و شجاعت و جوانمردی.

امالی صدوق ۲۹۰/۸


امام صادق (ع):

لِجَرّاحِ المَدائِنیِّ-: ألا اُحَدِّثُکَ بِمَکارِمِ الأخلاقِ؟ اَلصَّفحُ عَنِ النّاسِ، وَ مُواساهُ الرَّجُلِ أخاهُ فی مالِهِ، وَ ذِکرُ اللهِ کَثیراً؛

به جراح مدائنی فرمودند: آیا به تو بگویم که مکارم اخلاق چیست؟ گذشت کردن از مردم، سهیم کردن برادر دینی در مال خود و بسیار به یاد خدا بودن.

معانی الأخبار ۱۹۱/۲


امام صادق (ع):

اَلمَکارِمُ عَشرٌ، فَإنِ استَطَعتَ أن تَکونَ فیکَ فَلتَکُن…: صِدقُ لَبأسِ وَ صِدقُ اللِّسانِ وَ أداءُ الأمانَهِ وَ صِلَهُ الرَّحِمِ وَ إقراءُ الضَّیفِ وَ إطعامُ السائِلِ وَ المُکافاهُ عَلیَ الصَّنائعِ وَ التَّذَمُّمُ لِلجارِ وَ التَّذَمُّمُ لِلصّاحِبِ وَ رَأسُهُنَّ الحَیاءُ؛

مکارم ده تاست، اگر می‌توانی آنها را داشته باش: استقامت در سختی‌ها و راستگویی و امانتداری و صله رحم و میهمان نوازی و اطعام نیازمند و جبران کردن نیکی‌ها و رعایت حق و حرمت همسایه و مراعات حق و حرمت رفیق و در رأس همه، حیا.

خصال ۴۳۱/۱۱

تصویر زیر کلیک نمایید

کلیک کنید تا به صفحه مورد نظر بروید

آرشیو سایت

بازدید سایت

افراد آنلاین : 2
تعداد کل مطالب : 452
بازدید امروز : 340
بازدید دیروز : 391
بازدید کل : 20016590